Nasz Blog

Lokalizacja

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo w Sudetach Zachodnich o powierzchni 90 km kw. Leży na obszarze, od Doliny Bobru na północy, do Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.) na południu, oraz pomiędzy Kotliną Jeleniogórską na zachodzie, a Kotliną Kamiennogórską na wschodzie. W okolicach Janowic Wielkich graniczą z Górami Kaczawskimi, a na Przełęczy Kowarskiej z Karkonoszami.

Opis

Pasmo Rudaw jest niezależnym grzbietem „przylepionym” do znacznie większych Karkonoszy poprzez Przełęcz Kowarską i oddziela także Kotlinę Kamiennogórską od Jeleniogórskiej. Mimo swoich niewielkich gabarytów (około 90 km kw.) stanowią zupełnie odrębny krajobrazowo obszar. Od północy i północnego zachodu wznoszą się stopniowo w stronę południową coraz wyżej i stają się coraz bardziej masywne. Na część północną i południową dzieli je Przełęcz Rudawska (740 m n.p.m.).

Rudawy Janowickie mają rzeźbę typową dla Sudetów – strome stoki i spłaszczona linia grzbietowa – wyróżniając się jednakże dużym zagęszczeniem wystających form skalnych – szczególnie w Górach Sokolich i nad Janowicami Wielkimi (w Janowickich Garbach i Grzbiecie Zamkowym). Skałki te są atrakcją zwłaszcza dla wspinaczy skałkowych. Ciekawostką jest, że właśnie tutaj, na nich, zaczynali tej klasy alpiniści co Wanda Rutkiewicz.

Cechą charakterystyczną, obok sławnych tras wspinaczkowych Sokolików, jest to, że są one doskonałym punktem widokowym na Karkonosze i Kotlinę Kamiennogórską, zwłaszcza z najwyższego szczytu – Skalnika. Ponadto u stóp Rudaw leży jeden z większych zbiorników wodnych w Sudetach – Jezioro Bukówka, a w okolicach Marciszowa malutkie, ale za to przepiękne Kolorowe Jeziorka.

Mniej więcej w połowie wysokości Rudawy przecina Stary Trakt Kamiennogórski (zamknięty dla ruchu samochodowego) idący przez Przełęcz pod Bobrzakiem (805 m n.p.m.). Przez Rudawy prowadzi też nieczynna linia kolejowa Mysłakowice – Kamienna Góra z tunelem pod Przełęczą Kowarską (727 m n.p.m.)

Rudawy porośnięte są lasem świerkowym, z dodatkiem dębu, leszczyny, brzozy, jaworu i buka. Obszar pasma obejmuje utworzony w 1989 r. Rudawski Park Krajobrazowy.

Budowa geologiczna Rudaw Janowickich jest ciekawa i zróżnicowana: obok różnych form granitów występują tutaj skały metamorficzne, takie jak łupki, dolomity a ponadto występują tu rudy żelaza, miedzi, ołowiu, oraz śladowe ilości srebra i złota.

Rudawy Janowickie są atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów, rowerzystów, jesienią dla grzybiarzy, oraz wszystkich tych, którzy planują weekendowy spacer i odpoczynek za miastem.

Szczyty

W głównym grzbiecie: Skalnik (945 m n.p.m.), Dzicza Góra (891 m n.p.m.), Wołek (878 m n.p.m.), Bobrzak (839 m n.p.m.), Bielec (870 m n.p.m.) i Rudnik (853 m n.p.m.).

W Paśmie od Marciszowa do Przełęczy Rudawskiej: Wielka Kopa (871 m n.p.m.).

 

W Górach Sokolich: Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) i Sokolik (642 m n.p.m.).

 

W Górach Lisich: Lisie Skały (671 m n.p.m.) i Pokrzywna (638 m n.p.m.).

Miejscowości

Bezpośrednio pod pasmem Rudaw Janowickich leżą takie miejscowości jak Kowary, Janowice Wielkie, Marciszów, Czarnów, Karpniki (w nich zamek, oraz zabytkowy kościół), oraz mała miejscowość obok Janowic Wielkich – Trzcińsko, nazwana przez dowcipnych ludzi „San Fran Trzcińsko”. W niej ruiny starej cegielni – zabytek przemysłowy.

W dalszej okolicy Rudaw leżą Jelenia Góra, Kamienna Góra, Lubawka.

Atrakcje

Spośród wielu atrakcji należy wymienić:

Skałki w Górach Sokolich wraz z ruiną Zamku Sokół na Krzyżowej Górze, Ruiny Zamku Bolczów w Zamkowym Grzbiecie nad Janowicami (szczególnie warte polecenia), oraz w tej samej okolicy słynną skałę Piec, położony z boku niebieskiego szlaku Skalny Most, oraz małe miasteczko skalne – Starościńskie Skały.

Ponadto: Jezioro Bukówka nad wsią o tej samej nazwie i Kolorowe Jeziorka w okolicach Marciszowa;

Sztolnie w Kowarach – czynne już dla ruchu turystycznego w miejscu dawnej kopalni Uranu a później Inhalatorium Radonowego uzdrowiska w Cieplicach;

Schronisko Szwajcarka w Górach Sokolich – najstarszy budynek schroniska w Sudetach pochodzący z 1823 r., zbudowany z drewna w stylu tyrolskim przez właściciela zamku w niedalekich Karpnikach i nazwanym tak na cześć jego żony – Szwajcarki.

Warto też odwiedzić Ośrodek Świadomości Kryszny w Czarnowie – znak naszych czasów i zachodniego eklektyzmu kulturowo – religijnego.

Do obowiązkowych punktów należy też Zamek w Karpnikach – pierwotnie pochodzenia średniowiecznego następnie rozbudowywany.

Cały obszar Rudaw Janowickich jest wymarzonym terenem na wycieczki rowerowe ze względu na wysoko podchodzące drogi wsi tutaj leżących, oraz malowniczy szlak Starego Traktu Kamiennogórskiego, a także szosowy wjazd na Przełęcz Kowarską.

Dla turystów atrakcyjny jest szlak prowadzący głównym grzbietem w stronę Karkonoszy. Początek można zaplanować albo w Marciszowie, albo w Janowicach, a następnie podążając przez Przełęcz Rudawską i dalej w stronę południową – na przełęcz Kowarską. Stamtąd można skierować się już Karkonoszami na Przełęcz Okraj, lub w dół, do Kowar.

W zimie – przy leżącym śniegu – partie szczytowe i przełęcze są atrakcyjnym miejscem na wędrówki narciarskie. Wyciągi narciarskie w Czarnowie i w pobliskich Karkonoszach.

Klimat

Niezbyt ostry, jeszcze nie wysokogórski.

 

Źródło: http://www.sudety.it

 

Komentarze są wyłączone